اهمیت سلامت زنان

بسیاری از تهدیدات اصلی برای سلامت زنان قابل پیشگیری است اگر بدانید چگونه. بر اساس آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، مهمترین علل مرگ در میان زنان بالغ در ایالات متحده شامل بیماری قلبی، سرطان، بیماری مزمن تنفسی تحتانی، سکته مغزی، بیماری آلزایمر و صدمات غیرعمدی است.

با صحبت کردن با پزشک خود در مورد عوامل خطر برای این شرایط، کنترل خود را در دست بگیرید. سپس در مورد کاهش ریسک خود جدی بگیرید.

اگر مشکلات سلامتی دارید – مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا یا دیابت – که خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد، توصیه های درمانی پزشک را دنبال کنید. همچنین، در مورد زمان انجام ماموگرافی و سایر غربالگری های سرطان با پزشک خود مشورت کنید.

سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرید

در حالی که نمی توانید عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی را از بین ببرید، می توانید سایر عوامل خطر بیماری قلبی، سکته و سرطان را کنترل کنید. مثلا: اگر سیگار می‌کشید یا از سایر محصولات تنباکو استفاده می‌کنید، از پزشک خود بخواهید که به شما در ترک سیگار کمک کند. از قرار گرفتن در معرض دود سیگار خودداری کنید.

رژیم غذایی سالم داشته باشید.

سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، غذاهای پرفیبر و منابع پروتئین کم چربی مانند ماهی را انتخاب کنید. غذاهای حاوی چربی های اشباع شده و ترانس و غذاهای حاوی قند و سدیم اضافه را محدود کنید.
وزن سالم را حفظ کنید. از دست دادن پوندهای اضافی و حفظ آن ها می تواند خطر بیماری قلبی و همچنین انواع مختلف سرطان را کاهش دهد.

ورزش کنید

ورزش می تواند به شما در کنترل وزن و کاهش خطر بیماری قلبی و سکته کمک کند. همچنین ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را کاهش دهد. فعالیت هایی را انتخاب کنید که از پیاده روی سریع گرفته تا رقص سالن رقص لذت می برید. همه اشکال ورزش خطر شما را کاهش می دهد.

الکل را محدود کنید

اگر الکل را انتخاب می کنید، این کار را فقط در حد اعتدال انجام دهید. برای زنان، این بدان معناست که بیش از یک نوشیدنی در روز نیست. یک نوشیدنی شامل ۱.۵ اونس مایع (۴۴ میلی لیتر) مشروب استاندارد ۸۰، ۱۲ اونس مایع (۳۵۵ میلی لیتر) آبجو یا ۵ اونس مایع (۱۴۸ میلی لیتر) شراب است. به نظر می رسد خطر ابتلا به انواع مختلف سرطان – از جمله سرطان سینه و کبد – با مقدار الکلی که می نوشید و مدت زمانی که به طور منظم مصرف می کنید افزایش می یابد. مصرف بیش از حد الکل همچنین می تواند فشار خون شما را افزایش دهد و خطر حمله قلبی و سکته را افزایش دهد.

استرس را مدیریت کنید

اگر مدام احساس می‌کنید در حال تجاوز یا حمله هستید، عادات سبک زندگی‌تان ممکن است آسیب ببیند – و همینطور سیستم ایمنی شما. اقداماتی را برای کاهش استرس انجام دهید – یا یاد بگیرید که با استرس به روش های سالم کنار بیایید.
یک سبک زندگی سالم نیز ممکن است در پیشگیری از بیماری آلزایمر نقش داشته باشد.

همه افراد در طول زندگی در خطر ابتلا به انواع بیماری‌ها هستند و در صورت ابتلا، مهم‌ترین و اولین تصمیم باید اقدام به درمان باشد. زنان در زندگی خود به دلیل تحولاتی که در بدن آن ها اتفاق می‌افتد، با بیماری های زنان و گاهی آسیب‌هایی روبه‌رو می‌شوند. برخی از بیماری های زنان در صورتی که تشخیص داده نشوند و یا درمان نشوند، بسیار خطرناک هستند و باید برای درمان بیماری های زنان به متخصص زنان مراجعه کرد.

چه زمانی باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرد؟

در گذشته به دلیل باورهای غلط، وجود شرم و خجالت و عدم آگاهی درست از این بیماری های زنان ، اغلب بانوان از مراجعه به پزشک خودداری می‌کردند و جان خود را از دست می‌دادند. به همین دلیل رشته جدیدی با نام پزشکی زنان به وجود آمد تا بانوان بتوانند برای درمان بیماری های زنان خود به راحتی به دکتر زنان مراجعه کنند.

پیش از این درباره زمان مناسب برای اولین مراجعه به متخصص زنان و زایمان گفتیم که مراجعه به پزشک زنان نباید منوط به نشانه های بیماری باشد و زنان و دختران باید به طور دوره‌ای توسط متخصص زنان و زایمان ویزیت شوند.

شروع دوران قاعدگی و مسائل مربوط به آن، بارداری و زایمان، نازایی و بیماری های مربوط به ناحیه تناسلی بانوان، از جمله مواردی هستند که بانوان با آن‌ها مواجه می‌شوند و در صورت بروز کوچک‌ترین نشانه های اختلال در خود باید به متخصص زنان مراجعه کنند.