عمل های جراحی زنان

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که متخصص زنان و زایمان، برای بررسی مشکل و یا بیماری شما انجام لاپاراسکوپی و یا دیگر جراحی‌های تشخیصی را تجویز کرده باشد. اگرچه انجام هرگونه جراحی با ترس و اضطراب همراه است، اما کسب اطلاعات دقیق پیش از انجام هرگونه جراحی، می‌تواند به کاهش این ترس و اضطراب بیانجامد. خوشبختانه با پیشرفت تکنولوژی، جراحی‌های حوزه‌ی زنان به روش‌های کمتر تهاجمی انجام می‌شوند و دوران نقاهت کوتاه‌تری دارند. بهتر است پیش از انجام هرگونه جراحی به پزشک خود درباره‌ی وضعیت بارداری خود اطلاع دهید. اگر قصد دارید تا اطلاعاتی در مورد عمل های جراحی در حوزه‌ی تخصصی زنان و زایمان کسب کنید، این نوشتار را تا پایان همراهی کنید.
شایع‌ترین عمل های جراحی مربوط به زنان کدام ها هستند؟

هیسترکتومی(Hysterectomy): این اصطلاح جراحی برای برداشتن رحم است. این جراحی منجر به عدم توانایی باروری می شود. بسته به شرایط شما و نوع هیسترکتومی مورد نیاز، این عمل جراحی می تواند به صورت لاپاراسکوپی، لاپاراسکوپی به کمک روبات، تک محل یا باز انجام شود.

میو مکتومی (Myomectomy ): عمل برداشتن یک توده ی غیر سرطانی در اندام تناسلی بانوان که از جنس بافت عضلانی است و رشد غیر طبیعی پیدا کرده است را میومکتومی یا فیبرکتومی می گویند. فیبروم رحم به طور معمول در سال‌های زایمان ایجاد می‌شود، اما ممکن است در هر سنی رخ دهد.

بستن لوله فالوپ (Tubal Ligation): برای جلوگیری از بارداری انجام می شود. لوله های فالوپ لوله هایی هستند که از تخمدان ها به رحم منتهی می شوند. بستن لوله یک روش عقیم سازی برای بستن لوله ها است. اگر این عمل جراحی را انجام دهید ، هنوز تخمک گذاری و قاعدگی اتفاق می‌افتد. لوله های بریده شده یا مسدود شده تخم و اسپرم را از هم جدا نگه می دارند. وقتی تخمک و اسپرم نتوانند به هم برسند، لقاح اتفاق نمی افتد و حاملگی رخ نمی‌دهد. این جراحی به عنوان یک روش موقت یا برگشت پذیر توصیه نمی شود. حتماً تمام گزینه های کنترل تولد را برای خود در نظر بگیرید. این روش اغلب به صورت جراحی لاپاروسکوپی انجام می شود.

جراحی های مرتبط با بیماری های حوزه زنان و زایمان مانند:

• آندومتریوز: به دلیل رشد بافت آندومتریال در خارج از رحم به وجود می‌آید و اگرچه خوش خیم است، ممکن است در ایجاد ناباروری نقش داشته باشد. درمان این بیماری جراحی است و معمولا به روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

• پرولاپس کف لگن: افتادگی یا پرولاپس لگن، عموما در زنان بالای 50 سال رخ می‌دهد و از پیامدهای زایمان است. به تدریج پیشرفت می‌کند و در مراحل آخر نیاز به جراحی دارد.

• انواع کیست تخمدان: کیست‌ها، کیسه‌هایی کوچک و مملو از آب هستند که در تخمدان ها به وجود می‌آیند، معمولا بسیار کوچک و بدون علامت هستند و خود به خود درمان می‌شوند. اما در صورتی که این کیست‌ها بسیاربزرگ، بدخیم و یا دارای پیچ خوردگی باشند، نیاز به جراحی پیدا می‌کنند و اغلب به روش لاپاروسکوپی جراحی می‌شوند.

• بی اختیاری ادرار و مدفوع

• بیماری های مرتبط با نازایی

نیز از دیگر جراحی های متداول برای زنان هستند.