ناباروری چیست ؟

ناباروری به صورت عدم حاملگی بدنبال یکسال نزدیکی جنسی محافظت نشده(بدون استفاده از روش های جلوگیری از حاملگی)، تعریف می شود که ان را به دو گروه اولیه( که در ان حاملگی در گذشته رخ نداده است) ویا ثانویه (که در آن یک مورد حاملگی در گذشته رخ داده است)،تقسیم می توان کرد.

ناباروری تقریبا ۱۰-۱۵% زوجها را در سنین باروری گرفتار می کند و به صورت خلاصه می توان علل زیر را برای نازایی در نظر گرفت:

۱-عامل مردانه

۲-کاهش ذخایر تخمدان یا اختلالات تخمک گذاری

۳-اختلالات لوله همانند چسبندگیها یا انسداد لوله

۴-اختلالات رحمی شامل ناهنجاریهای مادرزادی ،میوما و چسبندگی های درون رحمی

۵-عوامل ایمونولوزیک و سرویکال

۶-عوامل غیرقابل توجیه( نازایی با علت ناشناخته)

عامل مردانه در ۲۵-۴۰ درصد ، عامل زنانه ۴۰-۵۰ درصد و ناباروری با علل ناشناخته در ۱۰ درصدموارد علل نازایی را تشکیل می دهند.

امروزه در اثر افزایش آگاهی از علل زنتیکی ناباروری با عامل مردانه و همچنین در اثرکارایی تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم( )در ،درمان ناباروری با عامل مردانه متحول شده است.در میان عامل زنانه اختلالات تخمک گذاری مسوول حدود۳۰-۴۰% تمام موارد ناباروری با عامل زنانه را تشکیل می دهدکه سندروم تخمدان پلی کیستیک( ) که شایع ترین آن می باشد.

تشخیص و درمان این اختلالات عموما آسانتر از سایر علل ناباروری است. بررسیهای پایه که باید قبل از شروع هر گونه اقدام درمانی برای ناباروری انجام شوند،شامل آنالیز مایع منی ، تایید تخمک گذاری و اثبات باز بودن لوله هستند.

درمانهای رایج که هم اکنون برای درمان نازایی وجود دارد شامل:

۱-القای تخمک گذاری و یا سوپر اوولاسیون با یا بدون تلقیح داخل رحمی( ).

در روش آی یو آی در ابتدا مریض تحت القای تخمک گذاری قرار گرفته و سپس زمانی که سایز فولیکول به اندازه مناسب خود رسید،اسپرم تحت عمل شستشو قرار گرفته و با کاتتر مخصوص بداخل رحم تزریق می شود که میزان موفقییت آن در حدود ۱۷-۲۰% می باشد. داروهای که برای القای تخمک گذاری استفاده می شود شامل:کلومیفن،لتروزول،تاموکسیفن ،متفورمین و گنادوتروپین ها می باشد .

۲- اعمال جراحی شامل لاپارسکوپی ، هیستروسکوپی جهت برداشتن میوما و سپتوم های رحمی و باز کردن چسبندگیهای داخل و خارج رحمی

۳-استفاده از پروسیجرهای که شامل مداخلاتی برای بازیافت اووسیتها می باشند. این تکنیکها عبارتنداز:

انتقال جنین به داخل( )، تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم( )،انتقال داخل لوله ای گامت( )،انتقال داخل لوله ای زیگوت( )،انتقال رویانهای منجمد شده ،و استفاده از اووسیتهای اهدایی و استفاده از رحم اجاره ایی( ).به علت افزایش میزان موفقییت در روش ،کاربرد و کاهش پیدا کرده است.میزان موفقییت این روشها ۳۰-۳۵% می باشد.تلقیح مایع منی اهدایی جهت زوج هایی که مبتلا به آزواسپرمیا می باشند یکی دیگر از گزینه های درمانی موثر محسوب می شودکه در کشور ما مجوز آن هنوز صادر نشده ودر نتیجه برای زوج هایی با ازواسپرمیا شدید، اهدای جنین انجام میشود. یک سیکل تیپیک شامل بخشهای زیر می باشد:

القای تخمک گذاری با استفاده از گنادوتروپینها،بررسی تکامل فولیکولی با استفاده از سونوگرافی ترانس وازینال وبررسی میزان سرمی استرادیول.پیشگری از افزایش پیش از موعد ترشح و تخمک گذاری.*بالغ کردن اووسیت با استفاده از .برداشت اووسیت از طریق سونو وازینال زیر بیهوشی.لقاح اسپرم و تخمک ونگهداری رویان در شرایط آزمایشگاهی.حمایت از مرحله لوتئال یا آماده سازی اندومتر با استفاده از مکملهای پروزسترون.*انتقال رویانهای تازه ۳-۵ روزه بداخل رحم.

عوارض .حاملگیهای چند قلویی *سندروم تحریک بیش از حد تخمدان( ) که با افزایش تعداد فولیکولهای تحریک شده و اووسیت های بازیافت شده،وجود و میزان بالای استرادیول سرم،ارتباط مستقیم دارد و با علائم اتساع و درد خفیف شکم،تهوع و استفراغ ،بزرگی تخمدانها وآ سیت شکم مشخص می شود.حاملگیهای اکتوپیک(نابجا) و هتروتیپک.*

خوشبختانه در مطالعات اخیر افزایش خطر سرطانهای پستان، رحم یا تخمدان در اثر داروهای مورد استفاده برای سوپراوولاسیون در درمان ناباروری دیده نشده است.امروزه می توان گفت که دیگر هیچ بن بست ای برای نازایی وجود ندارد و برای هر مشکلی در باروری، درمانی وجود دارد