پونکسیون فولیکولی که به نام سوراخ تخمدان نیز شناخته می شود، یکی از مراحل اساسی در لقاح آزمایشگاهی (IVF) است. این یک مداخله جراحی است که هدف آن به دست آوردن تخمک از داخل فولیکول های تخمدان است. این یک فرآیند ساده و کوتاه است که تحت بیهوشی (آرامش) انجام می شود. در زیر شاخصی با 9 نقطه ارائه شده است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

سوراخ کردن تخمدان یا پانکچر چیست؟

سوراخ کردن فولیکولی یا تخمدان یک مداخله ساده است که به منظور برداشتن تخمک ها از زن انجام می شود. این یک فرآیند کوتاه مدت است و تحت بیهوشی انجام می شود، بنابراین زن دردی را احساس نخواهد کرد. با این حال، این امکان وجود دارد که زن پس از سوراخ کردن تخمدان، کمی احساس ناراحتی کند.

به طور طبیعی، هر ماه، یک تخمک از تخمدان در فرآیندی که به نام تخمک گذاری شناخته می شود، آزاد می شود. هنگامی که ما یک چرخه IVF را انجام می دهیم، بیمار یک درمان هورمونی تحریک تخمدان دریافت می کند تا بلوغ و تخمک گذاری بیشترین تعداد ممکن تخمک را افزایش دهد.

با این حال، برای بارور کردن تخمک ها در آزمایشگاه، باید آنها را قبل از خروج خود به خود از تخمدان تهیه کنیم و نتوانیم آنها را پیدا کنیم. بنابراین، سوراخ کردن فولیکول باید لحظاتی قبل از تخمک گذاری طبیعی انجام شود.

روش آسپیراسیون فولیکول مرحله به مرحله

از آنجایی که هدف استخراج تخمک ها در مرحله بلوغ است که امکان لقاح را فراهم می کند (متافاز II)، برنامه ریزی سوراخ در زمان مناسب ضروری است. برای این منظور، در طول درمان تحریک تخمدان، رشد فولیکول ها با اندازه گیری اندازه فولیکول ها توسط سونوگرافی ترانس واژینال و غلظت هورمون استرادیول در خون کنترل می شود.

به یک فولیکول بالغ گفته می شود، یعنی حاوی یک تخمک بالغ در داخل آن است، زمانی که قطر آن بیشتر از 16-18 میلی متر باشد. هنگامی که مشاهده می شود که فولیکول ها به این اندازه رسیده اند، به زن هورمون hCG داده می شود که به بلوغ نهایی تخمک ها کمک می کند و بین 36 تا 48 ساعت پس از تجویز آن باعث تخمک گذاری می شود.

اگرچه ممکن است از یک مرکز به مرکز دیگر تغییراتی وجود داشته باشد، اما به طور کلی مراحل این فرآیند به شرح زیر است:

بستری شدن در بیمارستان

بیمار در همان روزی که قرار است تخمک کشیده شود، تقریباً یک ساعت قبل از سوراخ شدن فولیکول در مرکز بستری می شود. مهم است که خانم مطالعه قبل از عمل و بررسی قبل از بیهوشی را که متخصصان قبل از آرامبخش انجام داده اند به همراه داشته باشد.

خانم باید حداقل 6 ساعت قبل از مداخله آرام و با معده خالی به سوراخ تخمدان مراجعه کند. این یک عمل ساده و کوتاه مدت (حدود 30 دقیقه) است و در همان روز، او می تواند به خانه بازگردد.

بیهوشی

بیمار با پای خود وارد اتاق عمل می شود و در وضعیت زنان قرار می گیرد. سپس متخصص بیهوشی آرامبخش، یعنی بیهوشی خفیف را تجویز می کند. بنابراین بهبودی سریع است و بیمار پس از سوراخ شدن تخمدان مدت کوتاهی در مرکز می ماند.

این یک روش پیچیده نیست، اما برای جلوگیری از درد و راحت تر کردن برداشتن برای متخصص زنان نیاز به بیهوشی دارد.

آسپیراسیون فولیکول

هنگامی که بیمار به خواب می رود، متخصص زنان و زایمان آسپیراسیون فولیکولی با هدایت اولتراسوند را ادامه می دهد. برای این منظور، متخصص دستگاه اولتراسوند را با سوزن آسپیراسیون معرفی می کند و فولیکول های تخمدان را سوراخ می کند و مایع را آسپیره می کند.

تخمک ها در این مایع شناور هستند به طوری که هنگام آسپیره شدن مایع مستقیماً وارد لوله های آزمایش می شود که در دمای 37 درجه سانتی گراد قرار دارند. سپس لوله ها به آزمایشگاه منتقل می شوند و دما را همیشه حفظ می کنند. در اینجا جنین شناسان مایع فولیکولی را برای تخمک های بالغ تجزیه و تحلیل می کنند.

تخمک های بالغ به دست آمده در آزمایشگاه با اسپرم شریک مرد یا اهدا کننده بارور می شوند و بررسی می شوند که آیا لقاح اتفاق افتاده است یا خیر.

ریکاوری و استراحت

پس از اتمام سوراخ شدن تخمدان، یعنی زمانی که متخصص زنان از قبل تمام فولیکول های تخمدان را سوراخ کرده است، بیمار به اتاقی منتقل می شود. در آنجا، او چند ساعت استراحت می کند و از اثرات بیهوشی بهبود می یابد.

پس از این مدت و پس از اطمینان از اینکه همه چیز خوب است، بیمار به خانه برمی گردد. ممکن است در همان روز ناراحتی کوچک ناشی از مداخله را احساس کنید، اما آنها مانع از ادامه روند معمول روز بعد شما نمی شوند.

خطرات و عوارض جانبی بالقوه

آسپیراسیون تخمدان یک جراحی ساده است که تحت بیهوشی خفیف یا آرامبخش داخل وریدی انجام می شود. بنابراین، خطراتی که ممکن است ایجاد شود کم است. بیهوشی ممکن است منجر به عوارض جانبی مانند ناراحتی، سرگیجه، افت فشار خون یا استفراغ شود، اما این اتفاق بسیار نادر است.

در مورد خود عمل، یکی از خطرات اصلی که ممکن است ناشی از سوراخ شدن تخمدان باشد، آسیب به اندام های لگنی است که به نوبه خود ممکن است باعث خونریزی و عفونت لگن شود.
برای جلوگیری از عوارض احتمالی، مهم است که متخصص زنان یک معاینه سونوگرافی کافی از لگن انجام دهد تا تجمع خون در فوندوس کیسه داگلاس را رد کند.

توصیه هایی برای سوراخ کردن تخمدان

یکی از الزامات ضروری برای اینکه سوراخ کاری به طور طبیعی انجام شود و عوارض ثانویه یا پیش بینی نشده نداشته باشد، روزه مطلق است. 6 ساعت قبل از سوراخ کردن نباید چیزی بخورید یا بنوشید.

توصیه می شود که بیمار به همراه بیمار به کلینیک مراجعه کند، زیرا به دلیل آرامبخشی، ممکن است زن پس از مداخله احساس بی نظمی کند. زن می تواند مدت کوتاهی پس از انجام سوراخ از مرکز خارج شود. توصیه می‌شود برای بهبودی پس از بی‌حسی موضعی، چند ساعت منتظر بمانید.

علاوه بر این، ناراحتی یا خونریزی کوچک واژن ممکن است پس از مداخله رخ دهد. مناسب ترین کار این است که در همان روز استراحت کنید و تلاش زیادی نکنید تا به بدن زمان دهید تا به طور کامل بهبود یابد.

آیا در صورت وجود آندومتریوم می توان سوراخ را انجام داد؟

پونکسیون فولیکولار یک روش ساده است که برای استخراج تخمک از بیماران تحت تحریک تخمدان کنترل شده در درمان های کمک باروری انجام می شود. این روشی است که تحت آرامبخشی و به صورت سرپایی انجام می شود.

قبلاً، بیمار در حین تحریک در معاینات خود شرکت می کرد و هنگامی که پزشک متوجه شد که فولیکول هایی که در طول چرخه ایجاد شده اند به اندازه بالغ (18-20 میلی متر) رسیده اند، سوراخ کردن برنامه ریزی می شود. در این روز بیمار با معده خالی به کلینیک می‌آید تا با حضور در اتاق عمل، متخصص بیهوشی نسبت به آرام‌بخشی اقدام کرده و با سونوگرافی، عمل آسپیراسیون فولیکولی را انجام دهد.

هنگامی که سوراخ فولیکولی توسط سونوگرافی انجام می شود، پزشک مسئول انجام آن را مشاهده می کند که آیا تصویری سازگار با اندومتریوما مشهود است، از سوراخ کردن این تصویر اجتناب می کند و به سمت آسپیراسیون تمام فولیکول هایی که در طول تحریک رشد کرده اند، اقدام می کند.

آیا انجام سوراخ کردن تخمدان با تحریک بیش از حد توصیه می شود؟

باید روشن شود که سندرم تحریک بیش از حد تخمدان پس از تخمک گذاری، معمولاً پس از تجویز HCG رخ می دهد. به همین دلیل، سوراخ ها هرگز در تحریک بیش از حد انجام نمی شود، بلکه در معرض خطر تحریک بیش از حد است.

هنگامی که یک بیمار در معرض خطر تحریک بیش از حد است، می توان استراتژی های مختلفی را انجام داد:

  • کاهش یا توقف تجویز گنادوتروپین ها
  • کیفیت تخمدان را کاهش می دهد، اما احتمال تحریک بیش از حد کاهش می یابد.
  • از تجویز HCG (Ovitrelle) خودداری کنید
  • تحریک بیش از حد را عملا به صفر می رساند. امروزه پرکاربردترین استراتژی است.
  • پونکشن فولیکولار
  • حجم تخمدان را کاهش می دهد، ناراحتی مرتبط با تحریک بیش از حد، و ممکن است تعداد سلول های گرانولوزای فعال را کاهش دهد، بنابراین به جلوگیری از سندرم کمک می کند.

هنگامی که تنها سه تخمک در سوراخ تخمدان یک چرخه IVF به دست می آید، چه چیزی توصیه می شود؟

تعداد تخمک هایی که در یک چرخه لقاح آزمایشگاهی بدست می آیند، از طریق تعداد فولیکول های آنترال و تعیین هورمون AMH قبل از سوراخ شدن تخمدان قابل پیش بینی است.

بنابراین، معمولاً این واقعیت که فقط سه فولیکول (یا کمتر) به دست می‌آید، باید قبلاً با زن یا زوجی که تحت درمان قرار می‌گیرند، مطرح می‌شد. در این مرحله، قبل از هر درمانی، باید یک استراتژی مشترک بین پزشک و بیمار برای مدیریت این پاسخ کم تخمدان ایجاد شود.

پس از تکمیل چرخه، دو گزینه وجود دارد. اولین مورد منجمد کردن تخمک ها، انجام یک چرخه جدید (یا چندین) و انباشته شدن تخمک است. پس از آن، لقاح آزمایشگاهی طبق معمول انجام می شود. به عنوان مثال، سه چرخه با 3 تخمک به معنای درمانی است که در آن از نظر تئوری 9 تخمک استفاده می شود. این به معنای صرفه جویی در هزینه است، زیرا کار آزمایشگاهی فقط در یک مورد انجام می شود، اگرچه ممکن است به معنای از بین رفتن تخمک هایی باشد که در برابر فرآیند انجماد و ذوب مقاومت نمی کنند.

دومی شامل انجام IVF است. احتمال حاملگی بسته به مورد (سن زن، کیفیت تخمدان، کیفیت منی و غیره) ممکن است کافی باشد. هر مورد باید به صورت جداگانه و توسط تیم پزشکی ارزیابی شود.

آیا خطر جدی در ارتباط با روش بازیابی تخمک وجود دارد؟

سوراخ کردن فولیکول یا بازیابی تخمک یک روش خفیف است که خطر عوارض کمی دارد.

شدیدترین خطراتی که می تواند در طول یا بعد از این عمل رخ دهد، آسیب به اندام های لگنی (روده، مثانه…)، خونریزی یا عفونت است. این عوارض بسیار نادر هستند، زیرا این یک روش با هدایت اولتراسوند است، به این معنی که متخصص زنان می‌تواند مکان‌هایی را که به آنها نزدیک می‌شود نظارت کند.

سایر عوارض جانبی، هر چند کمتر شدید، شامل سرگیجه و استفراغ ناشی از بیهوشی، یا درد شکم در روزهای اول پس از عمل است.

چه زمانی بازیابی تخمک لازم است؟

سوراخ کردن فولیکول تنها زمانی انجام می شود که به بازیابی تخمک از تخمدان نیاز باشد، چه برای لقاح آزمایشگاهی با تخمک های خود یا اهدایی. همچنین برای حفظ باروری انجام می شود، زیرا شامل گرفتن و انجماد تخمک ها برای استفاده بعدی است.

آیا فرآیند برداشت تخمک دردناک است؟

برداشت تخمک با بیهوشی انجام می شود و بنابراین به هیچ وجه آسیبی به آن وارد نمی شود. با این حال، ممکن است بیماران قبل از عمل به دلیل افزایش اندازه تخمدان ناشی از تحریک تخمدان، ناراحتی خفیفی را احساس کنند.

آیا بازیابی تخمک بدون بیهوشی انجام می شود؟

این یک احتمال است، اما این روش بسیار دردناک خواهد بود. علاوه بر این، اگر درد داشته باشد، متخصص زنان نمی تواند آسپیراسیون را به طور دقیق انجام دهد، بنابراین نتایج ضعیف تر، تعداد عوارض افزایش می یابد و این روند طولانی تر می شود.

آیا احساس درد شکم بعد از برداشتن تخمک طبیعی است؟

بله، بسیاری از زنان به عنوان یک عارضه جانبی سوراخ شدن فولیکول، احساس ناراحتی خفیفی در اطراف ناحیه شکم و واژن دارند. به طور معمول، درد فقط یک یا دو روز طول می کشد، اما در نهایت کاهش می یابد تا زمانی که در عرض چند روز به طور کامل ناپدید می شود.