قاعدگی چیست؟

قاعدگی (معروف به قاعدگی) زمانی است که خون و بافت رحم از واژن شما خارج می شود. معمولا هر ماه اتفاق می افتد.

پریود بخشی از چرخه قاعدگی است که در آن زن برای چند روز از واژن خود خونریزی می کند. برای اکثر زنان این اتفاق هر 28 روز یا بیشتر می‌افتد، اما معمول است که دوره‌های قاعدگی بیشتر یا کمتر از این، از روز 21 تا 40 روز سیکل قاعدگی آنها متغیر باشد.

قاعدگی شما می تواند بین 3 تا 8 روز طول بکشد، اما معمولاً حدود 5 روز طول می کشد. خونریزی در 2 روز اول شدیدترین است. زمانی که پریود شما شدیدترین حالت خود را دارد، خون قرمز می شود. در روزهای روشن تر، ممکن است صورتی، قهوه ای یا سیاه باشد.

شما حدود 30 تا 72 میلی لیتر (5 تا 12 قاشق چای خوری) خون در طول دوره قاعدگی خود از دست خواهید داد، اگرچه برخی از زنان خونریزی شدیدتر از این دارند.

سیکل قاعدگی چیست؟

چرخه قاعدگی به بدن شما کمک می کند تا هر ماه برای بارداری آماده شود. همچنین اگر باردار نباشید باعث پریود شدن شما می شود. چرخه قاعدگی و دوره شما توسط هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون کنترل می شود. در اینجا همه چیز از بین می رود:

شما 2 تخمدان دارید و هر کدام یک دسته تخمک دارند. تخم‌ها بسیار ریز هستند – برای دیدن با چشم غیرمسلح بسیار کوچک.

در طول چرخه قاعدگی، هورمون‌ها باعث بلوغ تخمک‌ها در تخمدان‌ها می‌شوند – زمانی که تخمک بالغ می‌شود، به این معنی است که برای بارور شدن توسط یک سلول اسپرم آماده است. این هورمون ها همچنین پوشش داخلی رحم را ضخیم و اسفنجی می کنند.

بنابراین اگر تخمک شما بارور می شود، مکان مناسبی برای فرود آمدن و شروع بارداری دارد. این پوشش از بافت و خون ساخته شده است، مانند هر چیز دیگری که در بدن ما وجود دارد. دارای مواد مغذی زیادی برای کمک به رشد بارداری است.

تقریباً در نیمه‌ی چرخه قاعدگی، هورمون‌های شما به یکی از تخمدان‌های شما می‌گویند که یک تخمک بالغ آزاد کند – این تخمک‌گذاری نامیده می‌شود. اکثر مردم هنگام تخمک گذاری آن را احساس نمی کنند، اما برخی از علائم تخمک گذاری عبارتند از نفخ، لکه بینی یا کمی درد در قسمت پایین شکم که ممکن است فقط در یک طرف آن احساس کنید.

هنگامی که تخمک از تخمدان شما خارج می شود، از طریق یکی از لوله های فالوپ به سمت رحم شما حرکت می کند.

اگر بارداری اتفاق نیفتد، بدن شما نیازی به پوشش ضخیم رحم شما ندارد. پوشش شما خراب می شود و خون، مواد مغذی و بافت از طریق واژن از بدن شما خارج می شود. Voilà، پریود شماست!

اگر باردار شوید، بدن شما به پوشش نیاز دارد – به همین دلیل است که پریود شما در دوران بارداری متوقف می شود. زمانی که دیگر باردار نیستید پریودتان برمی گردد.

پریودها از چه زمانی در زندگی شروع و متوقف می شوند؟

در مرحله ای از دوران بلوغ، خون از واژن شما خارج می شود و این اولین قاعدگی شما است. اکثر مردم اولین قاعدگی خود را بین سنین 12 تا 14 سالگی تجربه می کنند، اما برخی از افراد زودتر یا دیرتر از آن دوره می شوند. هیچ راهی برای دانستن دقیق زمان ابتلا به آن وجود ندارد، اما ممکن است چند روز قبل از وقوع برخی علائم PMS (پیوند به بخش PMS) را احساس کنید.

اگر تا سن 16 سالگی پریود نشدید، بهتر است به پزشک یا پرستار مراجعه کنید. درباره اولین قاعدگی خود بیشتر بخوانید.

اکثر افراد در سنین بین 45 تا 55 سالگی پریود خود را متوقف می کنند – به این حالت یائسگی می گویند. یائسگی ممکن است چند سال طول بکشد و معمولاً در این مدت دوره های قاعدگی به تدریج تغییر می کند. پس از اتمام کامل یائسگی، دیگر نمی توانید باردار شوید.

قاعدگی شما ممکن است تقریباً در زمانی که برای سایر افرادی که با آنها فامیل هستید، مانند مادر یا خواهرتان، شروع و متوقف شود.

محصولات بهداشتی

محصولات بهداشتی خون آزاد شده در طول قاعدگی را جذب یا جمع آوری می کنند. انواع اصلی محصولات بهداشتی عبارتند از:

  • نوارهای بهداشتی
  • تامپون
  • فنجان های قاعدگی

نوارهای بهداشتی

نوارهای بهداشتی نوارهایی از پد هستند که یک طرف چسبنده دارند که به لباس زیر خود وصل می کنید تا آنها را در جای خود نگه دارید. یک طرف پد از مواد جاذب ساخته شده است که خون را جذب می کند.

بالشتک ها در اندازه های مختلفی هستند، بنابراین می توانید یکی را متناسب با سنگینی یا سبکی پریود خود انتخاب کنید.

جوراب شلواری نوعی نوار بهداشتی کوچکتر و نازکتر است که در روزهایی که پریود شما بسیار سبک است قابل استفاده است.

تامپون

تامپون ها لوله های کوچکی از پشم پنبه هستند که آنها را داخل واژن قرار می دهید تا خون را قبل از خارج شدن از بدنتان خیس کند.

دو نوع تامپون وجود دارد – تامپون‌هایی که با اپلیکاتور عرضه می‌شوند و بقیه بدون اپلیکاتور که با انگشتان خود وارد می‌کنید. در هر دو مورد، یک رشته در یک انتهای تامپون وجود دارد که آن را می کشید تا آن را بردارید.

تامپون ها همراه با دستورالعمل هایی هستند که نحوه استفاده از آنها را توضیح می دهد. اگر تامپون به درستی وارد شود، نباید آن را در درون خود احساس کنید. اگر می توانید آن را احساس کنید یا درد دارد، ممکن است به درستی وارد نشده باشد.

امکان ندارد تامپون در درون شما گیر کند یا گم شود. واژن شما آن را محکم در جای خود نگه می دارد و با جذب خون در داخل شما منبسط می شود.

فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی جایگزین نوار بهداشتی و تامپون است. فنجان از سیلیکون ساخته شده است و آن را داخل واژن خود قرار می دهید.

فنجان های قاعدگی به جای جذب خون، خون را جمع آوری می کنند. برخلاف نوار بهداشتی و تامپون که پس از استفاده دور انداخته می‌شوند، می‌توانید فنجان‌های قاعدگی را بشویید و دوباره استفاده کنید.

PMS (سندرم پیش از قاعدگی)

تغییرات در سطح هورمون های بدن شما قبل از پریود می تواند باعث تغییرات فیزیکی و احساسی شود.

این به عنوان PMS (سندرم پیش از قاعدگی) یا PMT (تنش قبل از قاعدگی) شناخته می شود.

علائم احتمالی زیادی برای PMS وجود دارد، اما علائم معمول عبارتند از:

  • احساس نفخ
  • حساسیت سینه
  • نوسانات خلقی
  • احساس تحریک پذیری
  • پوست لکه دار یا موهای چرب
  • از دست دادن علاقه به رابطه جنسی

این علائم معمولا با شروع قاعدگی بهبود می یابند و چند روز پس از آن ناپدید می شوند. همه زنانی که پریود می شوند به PMS مبتلا نمی شوند.

چه زمانی می توانم در دوره قاعدگی باردار شوم؟

حامله شدن

کار کردن در مورد زمانی که می توانید باردار شوید – زمان باروری شما – می تواند دشوار باشد. تقریباً در زمان تخمک گذاری است، یعنی حدود 12 تا 14 روز قبل از شروع دوره بعدی.

اما اسپرم می تواند تا 7 روز قبل از تخمک گذاری در داخل بدن زن زنده بماند. این بدان معناست که زمان باروری شما در اوایل چرخه شما افزایش می یابد.

با استفاده از تقویم پریود آنلاین می توانید زمان شروع قاعدگی و زمان اوج تخمک گذاری خود را محاسبه کنید.

اگر تخمک گذاری نداشته باشید نمی توانید باردار شوید. برخی از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری، مانند قرص های ضد بارداری، چسب ضد بارداری و تزریق ضد بارداری، با جلوگیری از تخمک گذاری عمل می کنند.

شما در روزهای منتهی به تخمک گذاری (زمانی که تخمدان شما یک تخمک بالغ آزاد می کند) بیشترین شانس باردار شدن را دارید – به این روزهای بارور می گویند.

تخمک گذاری معمولاً 14 روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می افتد – اما بدن همه افراد متفاوت است. بسته به طول دوره قاعدگی شما ممکن است زودتر یا دیرتر تخمک گذاری کنید.

تخمک شما حدود 1 روز پس از آزاد شدن از تخمدان شما زندگی می کند و اسپرم می تواند حدود 6 روز پس از رابطه جنسی در رحم و لوله های فالوپ شما زندگی کند.

بنابراین معمولاً می توانید حدود 6 روز از هر سیکل قاعدگی باردار شوید: 5 روز قبل از تخمک گذاری و روزی که تخمک گذاری می کنید. شما همچنین می توانید یک روز یا بیشتر بعد از تخمک گذاری باردار شوید، اما احتمال آن کمتر است.

بسیاری از افراد چرخه های قاعدگی و سایر علائم باروری خود را دنبال می کنند تا به آنها کمک کند زمان تخمک گذاری خود را بفهمند. این آگاهی باروری نامیده می شود – برخی افراد از آن برای جلوگیری از بارداری استفاده می کنند و برخی دیگر از آن برای تلاش برای باردار شدن استفاده می کنند.

برخی از افراد چرخه های بسیار منظمی دارند و چرخه افراد دیگر از ماه به ماه متفاوت است. این واقعاً برای جوانان عادی است که عادت ماهانه نامنظم داشته باشند. از آنجایی که قاعدگی شما می تواند غیرقابل پیش بینی باشد، سخت است به طور قطعی بدانید که چه زمانی تخمک گذاری می کنید.

بنابراین اگر نمی خواهید باردار شوید، هر بار که رابطه جنسی واژینال دارید، از کنترل بارداری استفاده کنید.

تغییرات در دوره ها( قاعدگی یا پریود )

دوره های شما ممکن است تغییر کند – برای مثال، ممکن است طولانی تر یا سبک تر شوند. این لزوما به معنای وجود مشکل نیست، اما باید بررسی شود.

می توانید به پزشک عمومی خود مراجعه کنید یا به نزدیکترین کلینیک زنان یا کلینیک پیشگیری از بارداری مراجعه کنید.

خونریزی بین قاعدگی، خونریزی بعد از رابطه جنسی یا خونریزی بعد از یائسگی باید توسط پزشک بررسی شود.

ممکن است ناشی از عفونت، ناهنجاری در گردن رحم (دهانه رحم) یا در موارد نادر، سرطان باشد.

اگر پریود نشدید و رابطه جنسی داشتید ممکن است باردار باشید. اگر آزمایش بارداری داده اید و نتیجه منفی است (باردار نیستید) و 3 دوره متوالی را از دست داده اید، به پزشک خود مراجعه کنید.

چه زمانی پریود متوقف می شود؟

قاعدگی شما تا زمانی که به یائسگی برسید ادامه خواهد داشت، که معمولا در اواخر دهه 40 تا اواسط 50 سالگی اتفاق می افتد. در انگلستان میانگین سن یائسگی 51 سال است.

ممکن است طی چند ماه یا چند سال قبل از توقف پریودهای شما کمتر شودز

آیا مردان تراجنسیتی پریود می شوند؟

همه افرادی که پریود می شوند خود را دختر یا زن نمی دانند. مردان تراجنسیتی و افرادی که دارای رحم، واژن، لوله های فالوپ و تخمدان هستند نیز پریود می شوند.

قاعدگی برای برخی از افراد ترنس می تواند یک تجربه استرس زا باشد زیرا یادآوری می کند که بدن آنها با هویت جنسی واقعی آنها مطابقت ندارد – این ناراحتی و اضطراب گاهی اوقات نارسایی جنسیتی نامیده می شود. سایر افراد ترنس ممکن است از پریودهای خود خیلی اذیت نشوند. هر کدام از این واکنش ها طبیعی است و مشکلی ندارد.

گاهی اوقات افراد ترنس که هنوز به بلوغ نرسیده‌اند، هورمون‌هایی (به نام مسدودکننده‌های بلوغ) مصرف می‌کنند تا از همه تغییرات جنسیتی بدن که در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد، از جمله پریودها، جلوگیری کنند.

و افرادی که قبلاً پریود می شوند می توانند از انواع خاصی از روش های کنترل بارداری (مانند ایمپلنت یا IUD هورمونی) استفاده کنند که به کاهش یا توقف قاعدگی آنها کمک می کند. درمان جایگزینی هورمون، مانند مصرف تستوسترون، ممکن است پریود شما را نیز متوقف کند.

اگر شروع به مصرف تستوسترون کنید، قاعدگی شما از بین می رود. اما این برگشت پذیر است – اگر مصرف تستوسترون را متوقف کنید، دوره قاعدگی شما باز می گردد. قبل از اینکه چرخه قاعدگی شما برای همیشه متوقف شود، ممکن است تغییراتی در چرخه قاعدگی شما ایجاد شود. پریودها با گذشت زمان سبک تر و کوتاه تر می شوند یا زمانی می آیند که انتظارش را ندارید.

ممکن است هر چند وقت یکبار تا زمانی که پریودتان متوقف شود، لکه بینی یا گرفتگی درد داشته باشید، و گاهی حتی بعد از اینکه به نظر می رسد متوقف شده است – این طبیعی است. تزریق تستوسترون باعث می شود قاعدگی شما سریعتر از کرم تستوسترون از بین برود.

اگر هنگام پریود شدن دچار نارسایی جنسیتی می شوید، بدانید که تنها نیستید. ممکن است مفید باشد که منابع ما را بررسی کنید و یک پزشک ترنس دوست در منطقه خود پیدا کنید که بتوانید با او صحبت کنید.