روش های تعیین جنسیت جنین

یکی از هیجان‌انگیزترین چیزهایی که در بارداری وجود دارد تعیین جنسیت جنین است. بسیاری از پدر مادرها مشتاق اند قبل از به دنیا آمدن فرزندشان، از دختر یا پسر بودن آن آگاه شوند. راه های متعددی برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد که یکی از مهم ترین آنها سونوگرافی است. روش های دیگری مثل تعیین جنسیت با ای وی اف، برداشت بیوپسی و … نیز وجود دارند که در مواقع خاص استفاده می شوند.

زمان بارداری یکی از مهم ترین فاکتور ها در تعیین نوع روش برای تعیین جنسیت است. گاهی نیاز است در هفته های اول بارداری جنسیت جنین مشخص گردد. بنابراین با توجه به اینکه مادر در هفته چندم بارداری قرار دارد، از روش های مختلفی برای آگاهی از جنسیت جنین استفاده می شود. ما در این مقاله به بررسی روش های تعیین جنسیت و موارد استفاده آنها می پردازیم.

سونوگرافی

تلاش برای تعیین جنسیت جنین با سونو نباید قبل از هفته 12 بارداری انجام شود زیرا در اوایل بارداری خطا در تشخیص بالا است و امکان تعیین جنسیت وجود ندارد. پس از 13 هفته، در 99% تا 100% موارد، دستگاه تناسلی خارجی جنین به صورت دقیق مشخص است و استفاده از اولتراسوند در این زمان مناسب است. تعیین جنسیت با سونوگرافی در اواخر سه ماهه دوم و بر اساس تصویر واضح دستگاه تناسلی خارجی انجام می شود.

در واقع تعیین جنسیت در اواخر سه ماهه اول و اوایل سه ماهه دوم، عمدتاً بر اساس جهت سل تناسلی (“علامت ساژیتال”) انجام می شود. سل تناسلی پایین نشان دهنده جنین دختر و سل تناسلی رو به بالا جنین پسر است. سایر نشانه های سونوگرافی مانند کیسه بیضه جنین، رافه خط میانی آلت تناسلی، خطوط لبی رحم، بیضه نزولی، جهت و منشاء دفع ادرار جنین در مردان ممکن است در تعیین صحیح جنسیت جنین کمک کننده باشد.

سونوگرافی سه بعدی، اگرچه به طور کلی ارزش تشخیصی محدودی برای تعیین جنسیت جنین دارد، اما ممکن است به تعریف بهتر ناهنجاری های مادرزادی دستگاه تناسلی خارجی در جنین کمک کند. بنابراین اگر افراد فقط قصد تعیین جنسیت فرزند خود را دارند، سونوگرافی یک بعدی روش مناسبی است و استفاده از سونوگرافی سه بعدی توصیه نمی گردد.

تعیین جنسیت جنین قبل از تولد با بیوپسی

تشخیص جنسی قبل از تولد یا تعیین جنسیت جنین علاوه بر جنبه هیجانی آن، ممکن است برای بسیاری از اختلالات مادرزادی یا ژنتیکی مورد نیاز باشد. به عنوان مثال جنسیت جنین در اختلالات مرتبط با X مانند دیستروفی عضلانی دوشن (DMD) مهم است. بنابراین ممکن است نیاز باشد برای تشخیص دقیق بیماری، جنسیت جنین در هفته های قبل از 13 بارداری انجام شود. بنابراین در این جا استفاده از سونوگرافی راهکار مناسبی نیست.

از روش های مناسب در این مرحله، استفاده بیوپسی جنینی است. این روش از طریق نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS)، در هفته 11-13 بارداری انجام میشود. در این روش از پرزهای جفت برای تجزیه و تحلیل ژنتیکی و تعیین جنسیت استفاده می شود. این روش خطرناک ممکن است در 0.5-1٪ موارد منجر به سقط جنین شود، به ویژه زمانی که در مراکزی انجام شود که تجربه کمتری در این روش دارند که بر اساس تعداد افراد مراجعه کننده در هر سال ارزیابی می شود.

بیشتر بخوانید: اهدای تخمک چیست؟

آمنیوسنتز

در این روش تعیین جنسیت، نمونه ای از مایع آمنیوتیک برای تجزیه و تحلیل DNA و برای تعیین جنسیت استفاده می شود، اما به دلیل خطر ابتلا به تالیپس equinovarus، تنها پس از هفته 15 بارداری انجام می شود. آمنیوسنتز مایعی است که اطراف جنین را فرا گرفته و دارای سلول های سوماتیک و جنسی جنین است. بنابراین با بررسی سلول های جنسی جنین، می تواند جنسیت جنین را مشخص کرد.

این روش نیز خطر سقط داشته و ممکن است منجر به از دست رفتن بارداری گردد. این روش نیز علاوه بر تعیین جنسیت، برای بررسی سایر اختلالات ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع بیشتر برای بررسی نواقص ژنتیکی انجام می گردد.

تعیین جنسیت با آی وی اف

تعیین جنسیت جنین در روش آی وی اف با روش های قبلی متفاوت است. در واقع در این روش پدر و مادر می توانند جنسیت فرزند بعدی خود را انتخاب کنند. این روش انتخاب جنسیت را ممکن ساخته زیرا مردان و زنان دارای ترکیب کروموزوم های جنسی متفاوت هستند. زنان دارای یک جفت کروموزوم XX و مردان دارای یک جفت کروموزوم XY هستند.

توانایی انتخاب اسپرم هایی که حاوی کروموزوم X یا Y یا جنین های حاوی جفت کروموزوم XX یا XY هستند، به افراد امکان می دهد جنسیت فرزند خود را انتخاب کنند. این روش دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به آنها پرداخته شده است .
موارد زیر رایج ترین استدلال هایی است که از تعیین جنسیت جنین با آی وی اف حمایت می کند :
تعیین جنسیت جنین با آی وی اف به والدین این امکان را می دهد که اندازه و تناسب جنسی را در خانواده خود رعایت کنند. همچنین این روش به جلوگیری از انتقال بیماری های مربوط به جنسیت، به فرزندان کمک می کند. در مواردی انتخاب جنسیت کودک یک تصمیم پزشکی است. برخی از اختلالات ژنتیکی فقط بر کودکان یک جنس خاص تأثیر می گذارد یا برای یک جنس شدیدتر است.

بیشتر بخوانید: اهدای جنین چیست؟

انتخاب جنسیت نوزاد تضمین می‌کند که افراد، فرزندی با ناهنجاری ژنتیکی مرتبط با جنسیت نخواهند داشت. در این صورت احتمال نیاز فرزند به مراقبت‌های پزشکی خاص پس از تولد یا مرگ در سنین پایین، در اثر یک اختلال ژنتیکی مرتبط با جنسیت کاهش می یابد. علاوه بر دلایل علمی، بسیاری بر این باورند که اگر والدین فرزندی با جنسیتی که ترجیح می دهند داشته باشند، محبت بیشتری از خود نشان می دهند. اگر زوجی فرزند خود را از دست داده باشد، داشتن نوزادی با همان جنسیت می تواند به غلبه بر این فقدان کمک کند.

این روش تعیین جنسیت جنین دارای معایبی نیز می باشد که عبارت اند از :

این روش گران است و در واقع غیر ضروری است، زیرا در این روش احتمال باردار شدن کاهش یافته و 30 درصد می باشد. از دیگر معایب آن این است که به نابرابری جنسیتی کمک می کند و ممکن است به عدم تعادل جمعیت منجر شود.