استخراج اسپرم بیضه با میکروجراحی – TESE – TESA

استخراج اسپرم بیضه با میکروسرژیک (microTESE) یک روش جراحی است که برای بازیابی اسپرم از لوله‌های اسپرم ساز بیضه‌های مرد استفاده می‌شود. این دارو برای مردان مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی استفاده می‌شود، یعنی زمانی که مرد نمی‌تواند اسپرم کافی برای داشتن مقدار قابل تشخیص در مایع منی خود تولید کند – یکی از دلایل رایج ناباروری مردانه. پزشکان معمولا microTESE را در این موارد توصیه می کنند:

اگر مردی پس از آزمایش هورمونی سطح تستوسترون کافی در خون خود داشته باشد و معاینات دیگری انجام دهد که نشان می دهد بیضه های او مقادیر طبیعی اسپرم تولید نمی کنند.
اگر مردی با وجود اینکه تحت درمان قرار گرفته باشد و سطح تستوسترون او حداقل به مدت چهار ماه نرمال باشد، آزواسپرمی باقی بماند. میزان موفقیت microTESE برای مردان کاملاً مطلوب است. در واقع، پزشکان تقریباً 60 درصد از مواقع در طول روش های microTESE قادر به یافتن اسپرم هستند.

چرا میکروتز بهتر از بیوپسی است؟

برای مردان مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی، انجام آسپیراسیون با سوزن ظریف یا بیوپسی قبل از microTESE را توصیه نمی کنیم. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که microTESE بالاترین میزان بازیابی اسپرم را ایجاد می کند و کمترین آسیب را به بیضه وارد می کند.

اگر قصد دارید از تمام اسپرم خود برای IVF استفاده کنید، ممکن است نیاز به انجام بیش از یک روش microTESE داشته باشید. در برخی موارد، پزشک نمی تواند اسپرم را در طول روش microTESE پیدا کند یا استخراج کند. اگر این اتفاق بیفتد و دوباره میکروTESE را انتخاب کنید، شانس پزشک شما برای یافتن موفقیت آمیز اسپرم تنها هفت تا ده درصد است.

میکروتز: تأثیر بیوپسی قبلی بر بازیابی اسپرم

 در طول روش‌های microTESE، پزشکان می‌توانند اسپرم را در 56 درصد از مردانی که قبلاً بیوپسی نکرده‌اند، پیدا کنند. پزشکان تنها در 51 درصد از مردانی که 1 تا 2 نمونه برداری انجام داده اند، اسپرم پیدا می کنند. برای مردانی که سه تا چهار بیوپسی انجام داده اند، پزشکان تنها در 23 درصد از مردان اسپرم پیدا می کنند.

به عبارت دیگر، اگر قبل از microTESE بیوپسی انجام دهیم و از آن برای تعیین انتخاب یا عدم انتخاب microTESE استفاده کنیم، در نیمی از مردانی که می‌توان از طریق microTESE اسپرم دریافت کرد، اسپرم پیدا نمی‌کنیم.

چه چیزی میکروتز را موفق می کند؟

برای موفقیت microTESE، باید یک جراح ماهر و یک متخصص آندرولوژی عالی که در جستجوی اسپرم باشد، داشته باشید. در طول روش microTESE شما، یک تکنسین آزمایشگاه آندرولوژی در اتاق عمل خواهد بود تا لوله های اسپرم ساز شما را برای اسپرم تجزیه و تحلیل کند.

اگر تکنسین اسپرم را در طول microTESE شما پیدا کند، اسپرم شما استخراج و منجمد می شود تا بتوان از آنها در درمان های تولید مثلی آینده، مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) با تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) استفاده کرد.

داده های فعلی نشان می دهد که اسپرم منجمد ممکن است حتی بهتر از اسپرم تازه در طی IVF (لقاح آزمایشگاهی) عمل کند.

لطفا توجه داشته باشید که هر اسپرمی که در طول این روش پیدا می کنیم باید برای IVF (لقاح آزمایشگاهی) استفاده شود. این به این دلیل است که اسپرم داخل بیضه شما هنوز شنا کردن را نیاموخته است، بنابراین اگر تخمک در داخل رحم قرار گیرد نمی‌تواند بارور شود.

روش میکروتز

برای اکثر بیماران، بدترین بخش microTESE ایده انجام جراحی است. برای انجام این روش، پزشک یک برش (یا برش) بسیار کوچک (2 تا 3 سانتی متر) در خط وسط کیسه بیضه ایجاد می کند. قبل از شروع جراحی، شما تحت بیهوشی عمومی (کاملاً خواب) خواهید بود. پزشک بیضه های شما را از طریق این برش باز می کند و زیر یک میکروسکوپ عمل کننده پرقدرت (با بزرگنمایی 30 تا 40 برابر) لوله های اسپرم ساز متورم و ممکن است حاوی اسپرم باشد.

در مرحله بعد، یک نمونه بافت از لوله های یک بیضه می گیریم. سپس هر گونه خونریزی را بند می آوریم و بیضه را با بخیه های بسیار ظریف می بندیم. ما این روش را در بیضه دیگر تکرار می کنیم.

پس از جمع‌آوری نمونه‌های بافت، تمام لایه‌های بافتی را که باز کرده‌ایم می‌بندیم تا وارد کیسه بیضه شما شود. شما یک بخیه خواهید داشت که در نهایت خود به خود حل می شود و جای زخم کمی باقی می گذارد یا هیچ جای زخمی باقی نمی گذارد. سپس نمونه بافت شما را به تکنسین آندرولوژی خود می دهیم تا آن را زیر میکروسکوپ استاندارد بررسی کند تا ببیند آیا اسپرم دارد یا خیر.

معمولاً 10-14 ساعت جستجو در زیر میکروسکوپ طول می کشد تا مشخص شود که آیا اسپرمی پیدا شده است یا خیر. اگر تکنسین ما اسپرم را در بافت های شما پیدا کند، اسپرم را استخراج کرده و در نیتروژن مایع منجمد می کند. سپس می توانید از اسپرم خود برای IVF (لقاح آزمایشگاهی) استفاده کنید.

خطرات احتمالی برای انجام microTESE عبارتند از:

  • خون ریزی،
  • عفونت پوست یا بیضه،
  • ناتوانی در یافتن اسپرم،
  • انتقال یک علت ژنتیکی بالقوه ناباروری به هر فرزند ناشی از استفاده از اسپرم،
  • آسیب بیضه (که نادر است) و خطرات بیهوشی عمومی

اگر microTESE گزینه مناسبی نیست، جایگزین های دیگری مانند اهدا و پذیرش اسپرم وجود دارد.

بازیابی میکروتز

کیسه بیضه یکی از سریع‌ترین قسمت‌های بدن است که بهبود می‌یابد، بنابراین اکثر مردان پس از جراحی به سرعت بهبود می‌یابند و درد بسیار کمی دارند. اما پزشک در هر صورت برای شما داروی مسکن تجویز می کند. روش بستن چند لایه ای که ما استفاده می کنیم کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که مردان پس از جراحی عفونت یا خونریزی ندارند.

مراقبت های بعد از جراحی

اکثر بیماران در 24 ساعت اول پس از جراحی از کیسه یخ استفاده می کنند. برای سه روز اول، توصیه می کنیم 800 میلی گرم ایبوپروفن هر 8 ساعت و 650 میلی گرم تیلنول هر 6 ساعت یکبار مصرف کنید تا از هر گونه درد یا ناراحتی جلوگیری کنید. در صورت نیاز می توانید داروهای تجویز شده را نیز مصرف کنید. ما از مردان می خواهیم تا 10 روز پس از جراحی از رابطه جنسی، خودارضایی یا ورزش شدید اجتناب کنند.

آسپیراسیون اسپرم بیضه (TESA) چیست؟

آسپیراسیون اسپرم بیضه (TESA) یک روش ساده برای بدست آوردن اسپرم در مردان مبتلا به آزواسپرمی انسدادی است. مردان مبتلا به این بیماری با سرعت طبیعی اسپرم تولید می کنند، اما انسداد مانع از رسیدن اسپرم به مایع منی می شود. معمولاً در مردانی که وازکتومی کرده‌اند، مجرای دفران (لوله‌هایی که اسپرم‌ها را از بیضه‌ها خارج می‌کنند) یا سایر ناهنجاری‌های عملکردی ندارند، رخ می‌دهد.

در طول روش TESA چه اتفاقی می افتد؟

این جراحی کم تهاجمی است و می تواند در مطب پزشک انجام شود. ما از بی حسی موضعی برای بی حس کردن بیضه و پوست اطراف آن استفاده خواهیم کرد. سپس یک سوزن بزرگتر به داخل بیضه و لوله‌ها وارد می‌شود، جایی که اسپرم از طریق یک سرنگ آسپیره می‌شود (مکش می‌شود). شما نیازی به بخیه نخواهید داشت زیرا هیچ برشی در طول عمل ایجاد نمی شود. اگر با استفاده از تکنیک TESA نتوانیم هیچ اسپرمی دریافت کنیم، مرحله بعدی درمان را پیش خواهیم برد: استخراج اسپرم بیضه (TESE).

استخراج اسپرم بیضه (TESE) چیست؟

TESE یک نوع ساده تر از جراحی microTESE است که همچنین بافت بیضه را برای یافتن اسپرم در مردان برداشته است. می توان آن را در مطب پزشک و تحت بی حسی موضعی مانند TESA انجام داد. این جراحی را نمی توان در مردان مبتلا به آزواسپرمی غیر انسدادی استفاده کرد زیرا TESE قادر به نمونه برداری از تمام نواحی بیضه برای یافتن مناطق نادر تولید کننده اسپرم نیست.

رویه TESE

این روش را می توان در مطب پزشک تحت بی حسی موضعی، آرام بخش متوسط یا بیهوشی عمومی (کاملاً در خواب) انجام داد. یک سوزن کوچک برای بی حس کردن کامل بیضه و پوست اطراف آن استفاده می شود. سپس یک برش (برش) کوچک در داخل کیسه بیضه شما ایجاد می کنیم تا بتوانیم مقدار کمی اسپرم را از بیضه شما استخراج کنیم. برای پزشکان غیرممکن است که پیش‌بینی کنند چه مقدار اسپرم پیدا می‌شود، اما در بسیاری از موارد یک روش TESE می‌تواند چندین ویال اسپرم را برای ذخیره و فریز کردن برای استفاده بعدی پر کند.

مانند هر جراحی، خطرات سلامتی مرتبط با TESE و TESA مانند خونریزی، تشکیل هماتوم، عفونت پوست یا بیضه، و خطرات بیهوشی عمومی وجود دارد.

مراقبت های بعد از جراحی

در بیشتر موارد، مردان پس از هر دوی این روش‌ها تنها با ناراحتی خفیف عملکرد بسیار خوبی دارند، اما ما داروهای مسکن را تجویز می‌کنیم. پزشکان مصرف 800 میلی گرم ایبوپروفن هر هشت ساعت و تیلنول 650 میلی گرم هر شش ساعت در سه روز اول را توصیه می کنند. رابطه جنسی، خودارضایی، ورزش های شدید و بلند کردن اجسام سنگین نیز به مدت یک هفته ممنوع است.