انتقال جنین چیست؟

انتقال جنین زمانی انجام میشود که یک فردی قبلا آی وی اف شده و بنا به علتی اون جنین  تشکیل شده است. این جنین را که در آزمایشگاه فریز شده را می‌خواهیم برای این خانم انتقال بدهیم.

عمل انتقال جنین نیاز به بیهوشی ندارد و کار دردناکی هم نیست، فقط نیاز است که ما یک سری دارو قبل از انتقال جنین به فرد بیمار بدهیم تا رحم را برای انتقال جنین فریز شده در آزمایشگاه آماده کنیم، مانند زمینی که قبل از کاشت باید شخم بزنیم و بعد دانه را بکاریم.

در مورد انتقال جنین به دو روش انجام میشود که یا درسیکل های نچرال هست و یا در سیکل های لانگ که استرادیول را در دز های بالا میدهیم.

سیکل نچرال سیکلی هست که از فیزیولوژی تخمدان و رحم استفاده می‌کنیم، هر خانمی در طول سیکل معمولا زمانی که می‌خواهد تخمک گذاری کند همزمان با تخمک گذاری که معمولا بین دوازدهم، سیزدهم یا چهاردهم سیکلش هست اندومترهم باتخمک گذاری ضخیم میشود ما میخواهیم از قسمت اندومتر در سیکل نچرال استفاده کنیم نه از تخمک رحم که تخمک گذاری شده است.

در سیکل های نچرال به این صورت هست که ممکن است به مریض هیچ دارویی ندهیم یا ممکن است برای بیمار آمپول تجویز کنیم. بنابراین روزهای دوازهم و سیزدهم بیمار به مطب  مراجعه میکند، اگر دیدیم فولیکول غالب دارند همزمان اندومتر را هم چک میکنیم و معمولا هم همزمان با یک فولیکول غالب یک اندومتر 3 لایه خوب وجود دارد. اینجا هست که از اندومتر استفاده میکنیم و رحم را آماده میکنیم، 5 یا 6 روز بعد از زمانی که حدس میزنیم تخمک گذاری انجام میشود و در واقع ما تست بتا اچ سی جی میدهیم تا مطمئن شویم و بعد از 5 یا 6 روز انتقال را انجام میدهیم. در سیکل نچرا از استرادیول استفاده نمیکنیم. اما در  سیکل های لانگ ما از فرد معمولا در روز دوم یا سوم قاعدگی استردیول را از روزی 2تا به بالا شروع میکنیم همچنین مریض را چندین بار سونوگرافی میکنیم و وقتی اندومتر ضخیم شد انتقال را انجام میدهیم.

همچنین داروهای استرادیول یا روش‌های سیکل های نچرال میدهیم و رحم را آماده میکنیم. ضخامت اندومتر باید متناسب باشه و به بالاتر از 8.5 میلیمتر برسد، سپس جنین را که در آزمایشگاه فریز شده را آب میکنیم و بعد از طریق کته ترای مخصوصی مثل کته تریکو یا ایلئوس یا والاس، جنین های میکروسکوپی رو داخل رحم انتقال میدیم.

همانطور که گفتیم این عمل نیازی به بیهوشی ندارد و به وسیله یک اسپکلوم مانند معاینه معمولی روی فرد انجام میدهیم.

مراقبت های بعد از عمل انتقال جنین

عمل انتقال جنین مراقبت خاصی نیاز ندارد فقط بعداز عمل به مریض ها میگوییم تا 48 ساعت فعالیت هایشان را کم و محدود کنند. بعداز 48 ساعت هم نیاز به کار خاصی ندارند و میتوانند زندگی عادی داشته باشند و شاید فقط یک‌سری رژیم های غذایی را توصیه کنیم ولی رژیم غذایی خاصی ندارد.

بیشتر پیشنهاد میدهیم تا دو هفته بعداز عمل رژیم غذایی مدیترانه ای استفاده کنند، البته در این دوهفته یکسری آمپول های پروژسترون و داروهای دیگر تجویز میکنیم. بعد از اتمام دوهفته فرد باید تست بتا hCG دهد تا متوجه شویم فرد حامله هست یا خیر. اگر تست بتا مثبت شد داروها را ادامه میدهد تا بعد از اون که به مطب مراجعه میکند.

برای دریافت نوبت و مراجعه به کلینیک تخصصی دکتر زهرا زارعیان به لینک زیر مراجعه کنید.